photo: ČD / Public Domain /ČD ComfortJet
České železnice čeká největší vlna liberalizace v historii. Největší plánovaný tendr vyjde na 100 miliard Kč. Soutěže mají zvýšit konkurenci mezi dopravci a zlepšit kvalitu služeb pro cestující. Krajů a státu by nově vypisované soutěže měly přinést významné úspory.
Konec monopolů na železnici, začíná liberalizace
V důsledku přijetí nové Evropské legislativy čeká členské státy reforma osobní dopravy na domácím železničním trhu. Posledním datem pro přímé zadání veřejných zakázek byl totiž prosinec 2023. Česko není výjimkou v nutnosti otevření trhu konkurenci, ale na rozdíl od některých svých evropských protějšků má výhodnější startovací pozici. Má totiž zkušenosti již s oběma typy liberalizace – s komerčním Open Access i s nabídkovými řízeními.
Před liberalizačními reformami byla metoda přímého zadání standardem, co se týče veřejných zakázek na železnici. Stát či kraj přímo nabídl jednomu provozovateli obslužnost daného regionu či celého území. V ČR to byly České dráhy, na Slovensku ZSSK. Tato přímá zadání byla převážně ve prospěch národních železničních společností, což způsobovalo převládající monopolní struktury na trhu. V důsledku liberalizačních procesů však možnost přímého zadání skončila v roce 2023. Od tohoto data evropské nařízení ukládá organizaci nabídkových řízení, které jsou otevřená pro všechny železniční společnosti splňující podmínky zadavatele.
Psali jsme
Pozoruhodný příběh Jamese J. Hilla, chlapce, který překonal životní rány a stal se železničním magnátem. Jeho nezdolná vůle a tvrdá práce…
Reforma železnice: EU cílí na efektivní a jednotný trh
Liberalizační tendence v železniční dopravě jsou zásadní agendou Evropské Unie již od 90. let minulého století. Vydáním celé řady reforem EU usiluje o pozvednutí železnic, které po druhé světové válce zaznamenaly značný pokles. Ten se dá připisovat vnitřnímu neefektivnímu fungování zejména státních monopolů jakožto národními provozovateli železnic. Současně došlo k přesunu poptávky na automobilovou a leteckou dopravu.
Evropská Unie aspiruje na založení jednotného Evropského železničního prostoru, který má představovat integrovanou, efektivní a konkurenceschopnou síť napříč členskými státy, jak uvádí Rada Evropské Unie. Jedním z pilířů je otevření železničního trhu konkurenci. Liberalizace si klade za cíl posílení hospodářské soutěže, podporu železnic vůči jiným druhům dopravy, či zlepšení kvality služeb. Nákladní doprava a mezinárodní osobní železniční doprava jsou liberalizovány od roku 2004 a 2007, čili zbývající položkou byl domácí osobní trh.
Psali jsme
Motoristická Praha je podle něj scestná ideologie. David Vávra je architekt, herec a spisovatel. Spoustu svých děl napsal právě v jídelním voze.…
Evropská legislativa: Čtvrtý balíček otevírá trh
Otevření domácího trhu odstartovalo přijetí Čtvrtého železničního balíčku v roce 2016 vydaného Evropským Parlamentem a Radou Evropské Unie. V důsledku jeho přijetí čeká členské státy reforma osobní železniční dopravy na domácím trhu, jak uvádí Evropská Komise. Cíle tohoto balíčku vešly v platnost v letech 2020 a 2023. Od konce roku 2020 je na domácím trhu povolen model s otevřeným přístupem, tzv. Open Access. Tento liberalizační model představuje komerční přístup, kde jsou železniční služby provozovány bez státních dotací více společnostmi, kteří mezi sebou soutěží o získání podílu trhu. Příkladem open access tratě v Česku je Praha-Ostrava, kde mezi sebou soupeří tři komerční operátoři, České Dráhy, RegioJet a Leo Express.
Druhý způsob liberalizace železnic vešel v platnost v prosinci 2023, přičemž se jedná o vyhlašování nabídkových řízení (či soutěží). Jedná se o formu soutěže, kde uchazeči nabídnou, za jakou kompenzaci poskytovanou státem či krajem by danou službu vykonávali. Vítězný uchazeč se pak na dané lince stává jediným provozovatelem. Tento model sice zachovává monopol, avšak ten je udělen uchazeči, který bude danou službu vykonávat nejefektivněji.
Psali jsme
Na železničnej trati zo Štrby na Štrbské Pleso platí od pondelka 19. augusta výluka. Valkovú dopravu nahradí autobusová doprava. Informovala o tom…
Členské státy měly do konce roku 2023 možnost přímého udělování veřejných zakázek, evropská legislativa to však po tomto datu znemožňuje. Státy, které této příležitosti nevyužily, musí umožnit otevření domácího trhu soutěži. Příkladem nabídkového řízení je linka R9 Praha-Havlíčkův Brod-Jihlava/Brno, která byla vysoutěžena loni, aby se zajistila větší obslužnost Jihlavy, jak uvádí web České noviny. Vítězný RegioJet začne na této lince provozovat spojení od roku 2026. Dříve zde fungoval smíšený model, v němž komerční RegioJet přímo konkuroval dotovaným Českým Drahám.
Kraje chystají rekordní tendry
Plánované tendry v Česku jsou převážně na 15 let, najdeme však i takové s kratší dobou trvání. Nejdelší plánovaný tendr je vypsaný ve spolupráci mezi Prahou a Středočeským krajem, který bude vypsán na 30 let a plánované datum uvedení do provozu je rok 2029. Takto dlouhý kontrakt je z důvodu miliardových investic do vozového parku, který by měly tvořit nové vysokokapacitní elektrické jednotky s kapacitou až pro 400 cestujících, jak píše portál Pražské integrované dopravy. Provozování nových vlakových souprav je často podmínkou zadavatelů výběrových řízení, a to také z důvodu postupné elektrifikace tratě.
V následujících letech se chystají soutěže alespoň ve čtyřech krajích. Jde o Hlavní město Praha a kraje Středočeský, Liberecký, nebo Ústecký, přičemž jiné kraje již mají smlouvy do začátku 30. let vysoutěžené. Těmi jsou například kraje Jihomoravský, Plzeňský a Moravskoslezský. Jiné kraje využily možnosti přímého zadání před rokem 2023 a tendry budou připravovat až v letech před vypršením stávajících kontraktů.
Kam nás posune liberalizace
Liberalizace železniční dopravy s sebou přináší značná pozitiva, jak pro cestující, tak pro stát. Otevření trhu konkurenci má za následek zlepšení kvality poskytovaných služeb, větší diverzifikaci, možnost nových spojení, či snížení ceny jízdného. Na druhé straně, nabídková řízení umožňují snížení daní ze veřejných rozpočtů, jelikož vyhrává nejefektivnější provozovatel. Kromě těchto přínosů liberalizace přináší i modernizaci vozového parku, která zajišťuje větší pohodlí, vyšší kapacitu a ekologičtější provoz.
Tato změna v organizaci trhu může představovat krok vpřed k modernizaci české a evropské železniční dopravy. V následujících letech bude patrné, jaké inovace a zlepšení přinese otevření trhu, a jaké nové možnosti a výhody to poskytne cestujícím i veřejným rozpočtům.